Az önfejlesztés egy folyamatos folyamat. Mindenek előtt tégy szert türelemre, és elfogadásra saját magaddal szemben, hogy tudatosítsd: a fejlődés időbe telik.
Az alábbiakban leírok néhány módszert, hogy jó önismeretet szerezhess. De természetesen itt is érvényes, hogy légy nyitott, elfogadó, kiváncsi és játékos, mert sok más egyéb módszer is hatékony lehet, csak fedezd fel, neked mi a leginkább működő.
Íme, pár inspiráció:
- Saját értékeim, hitem, vágyaim és céljaim feltérképezésére érdemes időt szánni. Kérzed meg magadtól, hogy ki vagy valójában, mi a fontos neked, és mit szeretnél elérni az életedben?
- A megfelelő önértékelés kialakítása: legyél önkritikus, de egyúttal elfogadó is saját magaddal szemben. Ismerd meg az erősségeidet, és a gyengeségeidet, amelyeket fejleszteni, javítani szeretnél.
- Reflektálás és meditáció: tarts rendszeres csendes idót, hogy az elméd megnyugodjon, és fel tudd venni önmagaddal a kapcsolatot. Meditáscióval, naplóírással, vagy elmélkedéssel próbáld megérteni a gondolataidat, érzéseidet és cselekedeteidet.
- Kérj visszajelzést másoktól: kérdezd meg a megbízható barátaidat, családtagjaidat, vagy munkatársaidat, hogy mit gondolnak rólad. Légy nyitott az építő jellegű visszajelzésekre, és használd ezeket a fejlődésedre.
- Tanulj új dolgokat magadról: Próbálj ki új tevékenységeket vagy hobbit, és figyeld meg hogy reagálsz rájuk. Ezzel is segítve, hogy jobban megismerd saját preferenciáidat, és erősségeidet.
- Teremts időt személyes önreflexióra: gyakorolj rendszeresen önvizsgálatot, és kérdezd meg magadtól, hogyan érzed magad, mi zajlik a gondolataidban, és hogyan reagálsz bizonyos helyzetekben.
- Szakértői segítség igénylése: ha úgy érzed mélyebb önreflexióra, és önfejlesztésre van szükséged, érdemes lehet pszichológushoz, vagy önismereti trénerhez fordulni segítségért.